Mladí hasiči - září 2020

Velice dlouhou pauzu, co se týká hasičských soutěží, si zažily děti z kolektivů mladých hasičů. Od března se žádné soutěže nekonaly, a tak se v září k soutěžení děti vrátily v podstatě po roce. Jelikož v průběhu roku došlo k posunu dětí v rámci soutěžních kategorií, čekal kolektiv mladých hasičů SDH Uhlířské Janovice nelehký úkol. Poprat se o pěkné výsledky i se zcela „neseběhanými“ družstvy a to po pouhých dvou trénincích. První soutěž v požárních útocích se uskutečnila v sobotu 5.září ve Žlebech a janovický tým na ni vyrazil s pěti družstvy. V kategoriích přípravky a starších žáků se janovické děti umístily na úžasném 2.místě. V mladší kategorii, kde má janovický kolektiv tři družstva jsme se velmi radovali z 1., 3. a 5.místa ze čtrnácti startujících kolektivů. Hned následující týden, v neděli 13.září se mladí hasiči utkali v dalším útokovém klání, tentokrát v Močovicích. I sem jsme vyjížděli s pěti družstvy. Družstvo starších zabodovalo a tentokrát odváželo vítězství, zabodovala i přípravka, která si odvážela bronzové medaile za třetí místo. V mladší kategorii jsme si užili řádnou porci adrenalinu. Po nepříliš povedených pokusech mladšího A týmu (který i chybami nakonec skončil na pěkném 3.místě) to dlouho vypadalo, že tentokrát se z vítězství bude radovat Záboří nad Labem. Jenže pak se stalo něco, co nikdo nečekal. Letos nově složený chlapecký tým, jehož věkový průměr nedosahuje ani devíti let (a to v kategorii mladších běhají jedenáctileté děti), zaběhl parádní požární útok a na setinu vteřiny vyrovnal pokus dosud vedoucího Záboří (čas 18,08). K naší velké radosti o vítězi rozhodoval rychlejší čas druhého pokusu, který měli právě naši hoši a vybojovali tak své premiérové prvenství. Družstvo děvčat zaběhlo i na této soutěži pěkný čas, ale v konkurenci ostatních družstev stačil jen na 10.místo, přičemž o rozestupech mezi družstvy rozhodovaly jen setiny vteřiny. Děvčatům chybělo 63 setin vteřiny na 6.místo. I tak jsou po dlouhé soutěžní pauze uvedená umístění velkým úspěchem. A úspěšný byl i start našich závodníků na soutěži v běhu na 60m překážek v Pískové Lhotě, v sobotu 12.září, odkud si janovický Štěpán Bílek přivezl pohár za celkové 2.místo v kategorii přípravka. Jak to bude s dalšími soutěžemi, to bude záviset na (bohužel stále se zhoršující) epidemiologické situaci.
M. Vondráčková
Foto: L. Šachlová